Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10030765 |
| Type | Ex-5516/D/4h/2x24-Z14 |
| Material | Brass |
| Voltage | 130 V |
| Voltage max. (V) | 400 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP66 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Socket insert | 2 - poles + PE |
| Clock face position | 4h |
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Surface mounting |
| Approval | TÜV 14 ATEX 7565X, IECEx TUR 15.0018X |
| Marking | II 2 G Ex de IIC T6...T5 Gb, II 2 D Ex tb IIIC T65°C Db |
| Explosion Groups | IIIC, IIC |
| Zone | 1, 21 |
| Temp.-class | T6 |
| Approval | DNV-GL, RMRS |
| Weight | 3,19 kg |
| Variations | on request |
| Remarks: - 4h - 2-pole + E, 110V-130V - Security switching arrangement with locking device - Flameproof enclosed interior - Inside and outside earth connection - Temperature range -40°C - +55°C = T5 |
|