Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min), IP69 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 12 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø cable diameter min | 3 mm |
| Ø cable diameter max | 7 mm |
| Key width SW | 16 mm |
| Collar diameter (E) | 18 mm |
| Total length TL | 29 mm - 34 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 2 N m |
| Install. torques fitting/EADR | 2 N m |
| Install. torques cap nut | 2 N m |
| Impact category | 2 |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | ESKV 12 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10066410 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007685664103 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |