Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide |
| Material sealing gasket | on cable EPDM, on housing TPE |
| Protection class | IP68 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Ø Connection thread D | 25 |
| Length screw-in thread L | 6 mm |
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| Key width SW | 29 mm |
| Collar diameter (E) | 34 mm |
| Total length TL | 58 mm - 72 mm |
| Ø Drilling | 25 mm - 25,2 mm |
| Wall thickness S | 0,5 mm - 4 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | ESKVZ-P 25 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10112065 |
| Packing unit | 20 |
| EAN number | 4007686290622 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000451 |