Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10010003 |
| Type | 503-1xPG16 |
| Voltage max. | 50 V |
| Type of Voltage | DC |
| Current | 10 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Urea moulding compound |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | PG16 / 12-14mm |
| Socket insert | concentric |
| Terminals/poles | 2-pole |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Weight | 0,25 kg |
| Colour | Black |
| Mounting | Surface mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |