Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10010571 |
| Type | 1141/250V-1xZ14 |
| Voltage max. (V) | 250 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Brass |
| Material protective cap | Polyamide |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Type of cable | armoured |
| Socket insert | 2 - poles + PE |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Norm | DIN 89262 |
| Weight | 1 kg |
| Mounting | Surface mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |