Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10010608 |
| Type | 1148/150V |
| Voltage | 150 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Brass |
| Material protective cap | Polyamide |
| Socket insert | HNA |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Weight | 0,4 kg |
| Mounting | Recessed mounting |
| Remarks: socket interior: 2-pole+E, version 1 up to 150V, DIN 89300 Equipment: flush mounting |
|