Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10010750 |
| Type | 40/2/AE/380V-2xZ18 |
| Voltage | 380 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 40 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Brass |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | M 30 x 2,0 |
| Ø cable diameter min | 16 mm |
| Ø cable diameter max | 18,5 mm |
| Type of cable | armoured |
| Mounting | Surface mounting |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Type of switch | Rotary on-off switch, 3-pole |
| Colour | Black |
| Weight | 3,58 kg |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85363030 |