Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10012822 |
| Type | 1131/2/gK/clear/mT/1974-2xZ14 |
| Material | Brass |
| Material globe/diffuser | Glass |
| Globe colour | Clear |
| Material guard | Brass |
| Wattage | 100 W |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Protection class | IP56 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Lampholder | E27 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | variable (E27) |
| Lightsource incl. | No |
| Bulb shape | Rod shaped |
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Ceiling, Upside down, Surface mounting |
| Equipment | with drope hole |
| External dimensions LxWxH | 185x116mm |
| Weight | 1,69 kg |
| Approval | DNV-GL, RMRS |
| Tariff number | 94051990 |
| Equipment: - Cast guard - above 75W incandescent lamp we recommend a branching box |
|