Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10014677 |
| Type | 1004/bu/1974-1xZ14 |
| Material | Brass |
| Material globe/diffuser | Glass |
| Globe colour | Blue |
| Wattage | 25 W |
| Power^ | 1 x 25 W |
| Voltage max. (V) | 230 V |
| Protection class | IP56 |
| Operational areas | Outdoor |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Lampholder | E27 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | variable (E27) |
| Lightsource incl. | No |
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Using for cable gland |
|
| Material cable gland | Brass |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Upside, Surface mounting |
| External dimensions LxWxH | 185x110mm |
| Weight | 1,83 kg |
| Equipment | Illuminating point |
| Tariff number | 94051990 |
| Equipment: - 1004 = with illuminating point red or blue, distance from bridge to bow end up to 100m |
|