Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10016399 |
| Type | 117-1xW08 |
| Material | Polyamide, fibre reinforced |
| Voltage | 50 V |
| Type of Voltage | DC |
| Current | 10 A |
| Protection class | IP56 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| plug insert | concentric |
| Terminals/poles | 2-pole |
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Type of cable | non-armoured |
| Ø cable diameter min | 7 mm |
| Ø cable diameter max | 8,5 mm |
| Colour | RAL 7035 |
| Weight | 0,13 kg |
| Tariff number | 85366990 |