Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10016434 |
| Type | 1133/2/P/rd/16A-2xZ14 |
| Voltage max. (V) | 250 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Surface mounting |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Type of switch | On-Off, 2-pole |
| Colour | Red |
| Weight | 0,97 kg |
| Variations | on request |
| Remarks. with red knob |
|