Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10017033 |
| Type | SO-32A-MS-D-500V-4P-3H-IP56-A01-Z20 |
| Current | 32 A |
| Protection class | IP56 |
| Number of sockets | 1 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Type of switch | On-Off, 3-pole |
| Socket insert | CEE |
| Clock face position | 3h |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | KVM 30x2,0 Z 20 / 18-20,5mm |
| Ø cable diameter min | 18 mm |
| Ø cable diameter max | 20,5 mm |
| Type of cable | armoured |
| Mounting | Surface mounting |
| Weight | 5,64 kg |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: CEE power socket 32A IP56 with switch material: brass/red brass, plastic bayonet cap equipment: with mechanical locking mechanism, according to DIN EN 60309, CEE 17/2, IEC 309 3-pole + PE clock face positon protective earth conductor 3h with 2 cable glands KVM 30-Z20 for armoured cable 18-20,5mm in diameter |
|