Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10030777 |
| Type | Ex-5516/ST/6h/1x24-Z14 |
| Material | Brass |
| Voltage | 250 V |
| Voltage max. (V) | 400 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP56 |
| plug insert | EXPORT |
| Clock face position | 6h |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Type of cable | armoured |
| Marking | II 2 G Ex de IIC T6...T5 Gb, II 2 D Ex tb IIIC T65°C Db |
| Approval | TÜV 14 ATEX 7565X, IECEx TUR 15.0018X |
| Explosion Groups | IIIC, IIC |
| Temp.-class | T6 |
| Zone | 21, 1 |
| Approval | DNV-GL, RMRS |
| Weight | 1,3 kg |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: - 6h - 2-pole + E, 220V-250V - Flameproof enclosed interior - Temperature range -40°C - +55°C = T5 |
|