Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP69, IP68 (5 bar 30 min) |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 32 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Ø cable diameter min | 13 mm |
| Ø cable diameter max | 21 mm |
| Key width SW | 36 mm |
| Collar diameter (E) | 40 mm |
| Total length TL | 42 mm - 51 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 15 N m |
| Install. torques fitting/EADR | 4 N m |
| Install. torques cap nut | 4 N m |
| Impact category | 4 |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | ESKV 32 ESTS LG |
| Order no. RAL 7035 | 10062445 |
| Packing unit | 25 |
| EAN number | 4007685624459 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |
| Remarks: with mounted dust protection gasket |
|