Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | TPE, flame-retardant |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Glow wire test | 960 °C |
| Protection class | IP66 |
| Ø Connection thread D | 16 |
| Length screw-in thread L | 9,5 mm |
| Ø cable diameter min | 1 mm |
| Ø cable diameter max | 9 mm |
| External diameter ED | 21 mm |
| Total length TL | 11 mm |
| Ø Drilling | 16 mm - 17,2 mm |
| Wall thickness S | 2 mm |
| Product Color | white |
| Order no. RAL 9001 | 10063008 |
| Type | EMT-F 16 WH |
| Packing unit | 100 |
| EAN number | 4007685630085 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000451 |