Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide, fibre reinforced |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex eb, Ex tb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type outer | PG |
| Ø outer thread | 9 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Thread type inner | M |
| Ø inner thread | 16 |
| Lead inner | 1,5 |
| Length internal thread | 15,5 mm |
| Key width SW | 20 mm |
| Collar diameter (E) | 22 mm |
| Total length TL | 27 mm |
| Form | A |
| Product Color | RAL 9005 |
| Equipment | Incl. connection thread gasket |
| Order no. RAL 9005 | 10064751 |
| Type | EX-APM 9/16 |
| Packing unit | 25 |
| EAN number | 4007685647519 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000938 |