Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min), IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 32 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 8 mm |
| Ø cable diameter min | 13 mm |
| Ø cable diameter max | 21 mm |
| Key width SW | 36 mm |
| Collar diameter (E) | 40 mm |
| Total length TL | 146 mm - 154 mm |
| Install. torques fitting | 20 N m |
| Install. torques cap nut | 20 N m |
| Impact category | 6 |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10065834 |
| Packing unit | 25 |
| Type | EMSKVS 32 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007685658348 |
| ETIM-Classification | EC000441 |