Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material membrane | ePTFE |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Airflow at 70mbar | 150 l/h |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 / IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 40 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 8 mm |
| Ø cable diameter min | 16 mm |
| Ø cable diameter max | 28 mm |
| Key width SW | 46 mm |
| Collar diameter (E) | 51 mm |
| Install. torques fitting | 20 N m |
| Install. torques cap nut | 20 N m |
| Total length TL | 57 mm - 70 mm |
| Order no. nickel-plated | 10065903 |
| Type | EMSVG 40 |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007685659031 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000441 |