Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material membrane | ePTFE |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Airflow at 70mbar | 225 l/h |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 / IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 50 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø cable diameter min | 21 mm |
| Ø cable diameter max | 35 mm |
| Key width SW | 55 mm |
| Collar diameter (E) | 61 mm |
| Install. torques fitting | 30 N m |
| Install. torques cap nut | 30 N m |
| Total length TL | 64 mm - 77 mm |
| Order no. nickel-plated | 10065904 |
| Type | EMSVG 50 |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007685659048 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000441 |