Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP69, IP68 (5 bar 30 min) |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 63 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 18 mm |
| Ø cable diameter min | 34 mm |
| Ø cable diameter max | 48 mm |
| Key width SW | 68 mm |
| Collar diameter (E) | 75 mm |
| Total length TL | 67 mm - 81 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 30 N m |
| Install. torques cap nut | 30 N m |
| Impact category | 5 |
| Equipment | Incl. connection thread gasket |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | ESKV-L 63 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10066397 |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007685663977 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |