Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polypropylene |
| Material sealing gasket | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C - 60 °C |
| Protection class | IP68 (15 m 170 h) |
| Glow wire test | 750 °C |
| Voltage | 690 V |
| Rated current / A (Terminal) | 41 A |
| Rated cross section | 6 mm² |
| Terminals/poles | 5-pole, 6,0 mm² |
| Fixing | 4 internal openings |
| Ø cable diameter min | 5,2 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| External dimensions LxWxH | 110 x 110 x 66 mm |
| Using for cable gland |
|
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 10066635 |
| Type | COMBI IP68 SET 607/5 LG |
| Packing unit | 1 |
| ETIM-Classification | EC002600 |
| Remarks: Junction box with sealing compound with terminal block 5-poles, 6mm² Filling material: silicone gel Filling material in practical mixing bag, Plastic sprue for easy removal, screw plug |
|