Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Stainless steel A2 (1.4305) |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP69, IP68 (5 bar 30 min) |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 50 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø cable diameter min | 21 mm |
| Ø cable diameter max | 35 mm |
| Key width SW | 55 mm |
| Collar diameter (E) | 61 mm |
| Total length TL | 51 mm - 62 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 30 N m |
| Install. torques cap nut | 30 N m |
| Impact category | 6 |
| WISKA-Order no. | 10069006 |
| Type | ESSKV 50 |
| Packing unit | 2 |
| Tariff number | 73269098 |
| EAN number | 4007685690065 |
| ETIM-Classification | EC000441 |