Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Edelstahl A2 (1.4305) |
| Material membrane | ePTFE |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material earthing insert | Brass plated |
| Airflow at 70mbar | 55 l/h |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 / IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 6 mm |
| Ø cable diameter min | 6 mm |
| Ø cable diameter max | 13 mm |
| Ø cable below cable shield max | 9,5 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Install. torques fitting | 8 N m |
| Install. torques cap nut | 8 N m |
| Total length TL | 41 mm - 50 mm |
| WISKA-Order no. | 10069406 |
| Type | ESSVG 20 EMV-Z |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007685694063 |
| Tariff number | 85369010 |
| ETIM-Classification | EC000441 |