Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material membrane | ePTFE |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Airflow at 70mbar | 65 l/h |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Protection class | IP68 / IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 25 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| Key width SW | 29 mm |
| Collar diameter (E) | 32 mm |
| Install. torques fitting | 3 N m |
| Install. torques cap nut | 2 N m |
| Total length TL | 45 mm - 54 mm |
| Equipment | Incl. connection thread gasket |
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 10100666 |
| Type | ESVG 25 LG |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007685058131 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |