Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material earthing insert | Brass chromium-plated |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min), IP69 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 42 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 21 mm |
| Ø cable diameter max | 35 mm |
| Ø cable below cable shield max | 33 mm |
| Key width SW | 60 mm |
| Collar diameter (E) | 64 mm |
| Total length TL | 52 mm - 63 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques cap nut | 30 N m |
| Install. torques fitting | 30 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10100705 |
| Type | PMSKV 42-50 EMV-Z |
| Packing unit | 10 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685007337 |
| ETIM-Classification | EC000441 |