Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10101147 |
| Type | SKS 575 |
| Material | Stainless steel 1.4301 (V2A) |
| Colour | RAL 9016 |
| Surface | Powder coated |
| Wattage | 575 W |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Protection class | IP68 (0,2bar, 30min), IP56 |
| Reflector | Aluminium, auxiliary mirror, splitted mirror |
| Lightsource | Metal halide lamp |
| Lightsource incl. | Yes |
| Bulb shape | rod shaped |
| Colour temperature | 6000 K |
| Luminous flux | 49000 lm |
| Average lamp durability | 1000 h |
| Light performance | Maximum light after 45 sec. |
| Light intensity mio/cd | 4 |
| Lampholder | SFc10-4 |
| Number of lampholder | 2 ST |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Power supply, standard | PSUH: HMI, 575W, 230VAC |
| Power cable | H07RN-F 3x1,5mm² |
| Material globe/diffuser | Glass |
| Globe colour | Clear |
| External dimensions LxWxH | 400x705x637mm |
| Approval | DNV-GL, RMRS |
| Mounting | Upside |
| Weight | 48 kg |
| Tariff number | 94054910 |
| Remarks: Protection class IP68 2,5bar 20min. only for searchlight head Protection class IP 56 for ballast unit Equipment: - Toughened front glass - Rubber sealing - 2x lamp/lamp change mechnism - Quick fastening devices - Ignition - Ballast - Connection cable 5m - Anti dazzle screen - with swivel base - This device is built at least according to requirements of ABS, BV, DNV-GL, LR, PRS |
|