Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polypropylene |
| Material sealing gasket | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C - 60 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Glow wire test | 750 °C |
| Voltage | 690 V |
| Rated cross section | 6 mm² |
| Fixing | 4 internal openings |
| Ø cable diameter min | 5,2 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| External dimensions LxWxH | 110 x 110 x 66 mm |
| Using for cable gland |
|
| Product Color | RAL 7035 / RAL 3000 |
| WISKA-Order no. | 10102628 |
| Type | COMBI 607 LG RD |
| Packing unit | 3 |
| ETIM-Classification | EC002600 |
| EAN number | 4007685062596 |
| Tariff number | 39269097 |
| Remarks: IP66: using the membrane entry IP67: using the threaded entry together with ESKV cable gland Equipment: - 7 M25 threaded membrane entries - 3 membrane cable entries through rear - 4 captive cover screws - Colour housing: RAL 7035 (grey) - Colour lid: RAL 3000 (red) Mounting: - 4 internal openings outside of the sealing area |
|