Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10106000 |
| Type | SX450 -1000-EO(220)-P08 |
| Material | Stainless steel |
| Wattage | 1000 W |
| Colour | RAL 9016 |
| Surface | Powder coated |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP56 |
| Operational areas | Outdoor |
| Reflector | Glass |
| Focusing | fixed focus |
| Lightsource | Xenon lamp |
| Lightsource incl. | Yes |
| Luminous flux | 32000 lm |
| Average lamp durability | 2000 h |
| Light performance | immediately |
| Range (1 lux) | 8000 m |
| Light intensity mio/cd | 64 |
| Divergence | 1,8°I/10 |
| Lampholder | GY 16 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Power supply, electronic | PSUX-E: 1000W outdoor |
| Type of cable gland | M 25 x 1,5 |
| Material cable gland | Brass |
| Type of cable | non-armoured |
| Ø cable diameter min | 8 mm |
| Ø cable diameter max | 10,5 mm |
| Globe colour | Clear |
| Mounting | Upside |
| Weight | 69 kg |
| Tariff number | 94054910 |
| Remarks: SX450: Searchlight with xenon short arc lamp 1000W, IP56 glass parabolic mirror 450mm 1000W EO(220): electronic power supply unit PSUX-EO, IP 66/67 for outside use, with heater P08: Cabin Control, C 400/450, aluminium Equipment: - Toughened front glass - Rubber sealing - Quick fastening devices - Ignition unit - Stand-by heater - Connection cable 3m - Anti dazzle screen |
|