Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10106001 |
| Type | 2000/E27/clear/LT |
| Material | PBT |
| Material globe/diffuser | Polycarbonate |
| Globe colour | Clear |
| Power^ | 1 x 75 W |
| Wattage | 75 W |
| Voltage | 230 V |
| Protection class | IP68 (2,0 bar 30min) |
| Temp. range min | -50 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Lampholder | E27 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | variable, Incandescent lamp |
| Lightsource incl. | No |
| Bulb shape | Rod shaped |
| Material cable gland | Polyamide |
| Type of cable gland | ESKV 20 / 6-13mm |
| Using for cable gland |
|
| Ø cable diameter min | 6 mm |
| Ø cable diameter max | 13 mm |
| External dimensions LxWxH | 134x240mm |
| Weight | 0,62 kg |
| Approval | DNV-GL, RMRS |
| Colour | Black |
| Mounting | Ceiling, Upside down, Upside, Surface mounting |
| Equipment | 4 threaded knockout entry M20 |
| Tariff number | 85318070 |
| Equipment: - Plastic: impact resistant, heat-and water resistant - 4 threaded knockout entries M20 - Separate terminal to loop the armour - 2 cable glands ESKV 20 enclosed separately - created for low temperature applications - alternative variations on request |
|