Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Stainless steel A2 (1.4305) |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material clamping cage | Polyamide UL94-V0 |
| Material earthing insert | Stainless steel 1.4310 |
| Hazard level EN acc. 45545 | R22=HL3 / R23=HL3 / R24=HL3 |
| Protection class | IP69, IP68 (5 bar 30 min) |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 63 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Ø cable diameter min | 34 mm |
| Ø cable diameter max | 48 mm |
| Ø cable below cable shield max | 45 mm |
| Key width SW | 68 mm |
| Collar diameter (E) | 75 mm |
| Total length TL | 56 mm - 67 mm |
| Install. torques fitting | 40 N m |
| Install. torques cap nut | 40 N m |
| WISKA-Order no. | 10106144 |
| Type | ESSKV 63 EMV-S RW |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007686017205 |
| Tariff number | 73269098 |
| ETIM-Classification | EC000441 |