Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 180 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min) |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 50 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø cable diameter min | 30 mm |
| Ø cable diameter max | 32 mm |
| Key width SW | 55 mm |
| Collar diameter (E) | 60 mm |
| Total length TL | 25,5 mm - 30 mm |
| Install. torques fitting | 30 N m |
| Install. torques cap nut | 20 N m |
| Order no. nickel-plated | 10106579 |
| Type | EMCGV 50-320 LT EMV-Z |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007686024265 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000441 |