Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10106608 |
| Type | PL-16A-MS-500V-4P-11H-IP56 |
| Material | Brass |
| Voltage max. (V) | 500 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP56 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Terminals/poles | 3-pole + E |
| Clock face position | 11h |
| plug insert | CEE |
| Type of cable gland | M 30 x 2,0 |
| Ø cable diameter max | 20,5 mm |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: CEE plug 16A brass/red brass according to DIN EN 60309, CEE 17/2, IEC 309 3-pole + PE clock face position protective earth conductor 11h |
|