Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material Conduit fitting | polyamide UL94-V0 |
| Material Connection thread | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | TPU |
| Protection class | IP68, IP66 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Operational areas | EN 45545 - Railway |
| NW | 29 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 40 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Ø closure VD | 46,7 mm |
| Ø inside | 26 mm |
| Key width SW1 | 41 mm |
| Key width SW2 | 46 mm |
| Total length TL | 59,5 mm |
| Type of conduit fitting | straight |
| UL 1696 | Yes |
| Product Color | RAL 7031 |
| Type | EMBFS-29-40-BG |
| Order no. RAL 7031 | 10106888 |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007686033670 |
| Tariff number | 74122000 |
| ETIM-Classification | EC001176 |
| Remarks: UL approval only in conjunction with UL approved corrugated conduits |
|