Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material Conduit fitting | polyamide UL94-V0 |
| Material Connection thread | polyamide UL94-V0 |
| Material sealing gasket | TPU |
| Protection class | IP68, IP66 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Operational areas | EN 45545 - Railway |
| NW | 7 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 12 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø inside | 6 mm |
| Ø Gasket F | 18 mm |
| Key width SW | 17 mm |
| Width B | 44,8 mm |
| Total length TL | 47,2 mm |
| Type of conduit fitting | 45° Angle |
| UL 1696 | No |
| Product Color | RAL 9005 |
| Type | EBF45-07-12-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10106956 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686035001 |
| Tariff number | 39174000 |
| ETIM-Classification | EC001176 |