Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | PA6 UL94-V0 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 140 °C |
| UL-Temp. range max | 105 °C |
| Operational areas | EN 45545 - Railway |
| Product Color | RAL 9005 |
| NW | 12 |
| External diameter ED | 15,7 mm |
| Ø inside | 12,2 mm |
| Profile width A | 3,1 mm |
| Width B | 2,2 mm |
| Bending radius R | 38 mm |
| Wall thickness S | 0,3 mm |
| Model | Standard profile |
| UL 1696 | Yes |
| Type | BCA-S-12-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10107073 |
| Packing unit | 50 m |
| EAN number | 4007686036770 |
| Tariff number | 39173900 |
| ETIM-Classification | EC001177 |
| Remarks: UL approval only in conjunction with UL approved conduit fitting |
|