Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | PA6 UL94-V2 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 125 °C |
| Operational areas | Mechanical plant engineering |
| Product Color | RAL 9005 |
| NW | 36 |
| External diameter ED | 42,4 mm |
| Ø inside | 36 mm |
| Profile width A | 4,2 mm |
| Width B | 2,8 mm |
| Bending radius R | 91 mm |
| Wall thickness S | 0,4 mm |
| Model | Standard profile |
| Type | BCAV-S-36-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10107093 |
| Packing unit | 25 m |
| EAN number | 4007686037173 |
| Tariff number | 39173900 |
| ETIM-Classification | EC001175 |