Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material Conduit fitting | polyamide UL94-V0 |
| Material Connection thread | polyamide UL94-V0 |
| Material sealing gasket | TPU |
| Protection class | IP68 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Operational areas | EN 45545 - Railway |
| NW | 12 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 13,5 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Ø closure VD | 27,3 mm |
| Ø inside | 11 mm |
| Key width SW | 22 mm |
| Total length TL | 39,2 mm |
| Type of conduit fitting | straight |
| Product Color | RAL 9005 |
| Type | PBFS-12-13,5-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10107475 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686044768 |
| Tariff number | 39174000 |
| ETIM-Classification | EC001176 |