Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Zinc nickel-plated |
| Material clamping cage | Polyamide / TPE |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 11,5 mm |
| Ø cable diameter min | 6 mm |
| Ø cable diameter max | 13 mm |
| Key width SW | 22 mm |
| Collar diameter (E) | 24 mm |
| Total length TL | 29 mm - 37 mm |
| Install. torques cap nut | 2 N m |
| Install. torques fitting | 3 N m |
| WISKA-Order no. | 10108742 |
| Type | EZMGV-L 20 |
| Packing unit | 50 |
| Tariff number | 79070000 |
| EAN number | 4007686100730 |
| ETIM-Classification | EC000441 |
| Remarks: - Protection class IP66 / IP68 (1,0bar/12h) for cable Ø 6-13mm - For cable Ø 6-8mm Type of strain relief A according to EN 62444 - For cable Ø 8-13mm Type of strain relief B according to EN 62444 |
|