Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10109148 |
| Type | Ex-525/1x24-Z14 |
| Material | Brass |
| Globe colour | Clear |
| Material guard | Brass |
| Voltage | 230 V |
| Voltage max. (V) | 250 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Operational areas | Explosion protection, Outdoor |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Lampholder | E27 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | Incandescent lamp, LED, Fluorescent lamp |
| Lightsource incl. | No |
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Upside down, Upside |
| Approval | IECEx EPS 17.0060X, EPS 17 ATEX 1 120 X |
| Zone | 1, 21 |
| Weight | 3,47 kg |
| Tariff number | 94051990 |
| Remarks: Ex multi-purpose luminaire 525 with protection guard, brass, up to T6, max. 60W, IP66/IP67 Ignition protection: de Explosion protection: II 2G Ex db eb IIB+H2 T6/T5/T4 Gb II 2G Ex db eb op is IIB+H2 T6 Gb (with LED) II 2D Ex tb IIIC T85°C/T100°C/T135°C Db II 2D Ex tb op is IIIC T85°C Db (with LED) Zone: 1 Certificate: EPS 17 ATEX 1 120 X IECEx EPS 17.0060X Lampholder: E27 1 cable gland Ex-KVM24x1,5-Z14 -O + 1 Blind plug Ex-VSM 24x1,5 |
|