Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | PA6 UL94-V0 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 140 °C |
| UL-Temp. range max | 105 °C |
| Operational areas | EN 45545 - Railway |
| Product Color | RAL 9005 |
| NW | 48 |
| External diameter ED | 54,5 mm |
| Ø inside | 47,7 mm |
| Profile width A | 4,3 mm |
| Width B | 2,8 mm |
| Bending radius R | 117 mm |
| Wall thickness S | 0,4 mm |
| Model | Standard profile |
| UL 1696 | Yes |
| Type | BCA-S-48-BK |
| WISKA-Order no. | 10109176 |
| Packing unit | 25 m |
| EAN number | 4007686083408 |
| Tariff number | 39173900 |
| ETIM-Classification | EC001177 |
| Remarks: UL approval only in conjunction with UL approved conduit fitting |
|