Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | PA6 UL94-HB |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 140 °C |
| Operational areas | Mechanical plant engineering |
| Product Color | RAL 9005 |
| NW | 14 |
| External diameter ED | 18,5 mm |
| Ø inside | 14,4 mm |
| Profile width A | 3,3 mm |
| Width B | 2,3 mm |
| Wall thickness S | 0,3 mm |
| Model | light |
| Type | BCAB-L-14-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10109184 |
| Packing unit | 50 m |
| EAN number | 4007686083699 |
| Tariff number | 39173900 |
| ETIM-Classification | EC001175 |