Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex tb, Ex e |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 12 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 5 mm |
| Key width SW | 14 mm |
| Collar diameter (E) | 16 mm |
| Total length TL | 7,5 mm |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10109790 |
| Type | EX-EMVS 12 LT |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007686101423 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000032 |