Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | TPE, EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex tb, Ex eb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 25 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 7,2 mm |
| Ø cable diameter max | 8 mm |
| Number of cable entries | 2 |
| Key width SW | 29 mm |
| Collar diameter (E) | 32 mm |
| Total length TL | 38 mm - 47 mm |
| Install. torques fitting | 3 N m |
| Install. torques cap nut | 2 N m |
| Equipment | Incl. connection thread gasket |
| Product Color | RAL 9005 |
| Order no. RAL 9005 | 10110976 |
| Type | ESKE/1-e 25 MFD 02/080 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686267969 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |