Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material membrane | PE |
| Material sealing gasket | Polypropylene |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 60 °C |
| Protection class | IP66 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Total length TL | 17 mm |
| Order no. nickel-plated | 10111161 |
| Type | EDPS-MN 20 |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007686274301 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000441 |
| Remarks: water flow rate 500 ml/h |
|