Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Type | D/1203/IP/PTZ/IN/IR/P/0M |
| WISKA-Order no. | 10111240 |
| Material | Aluminium |
| Surface | PBT |
| Colour | Pure white, similar RAL 9010 |
| Material Dome | polycarbonate |
| Operational areas | Indoor |
| Weight | 0,7 kg |
| Protection class | IP66 |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 60 °C |
| Humidity | 100 % |
| Resolution | HDTV 1080p (2MP) |
| Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
| Video Standard | Digital |
| Video Streaming | H.264/MJPEG |
| Zoom | Yes |
| Zoom (opt. x digi.) | 48 (opt: 3x digi: 16x) |
| Frames per Second | 30 |
| Lighting Conditions | Low light |
| Min. illumination | 0.005LUX/0 LUX F1.8 IR ON |
| Angle of View (horizontal) | 105° - 35° |
| Angle of View (vertical) | 54° - 17° |
| Pan/Tilt | Remote operated |
| P/T-Type | included |
| Presets P/T | Yes |
| Rotation horizontal | 355 ° |
| Rotation vertical | +5° / +90° |
| Mounting | Upside down, vertical |
| Type of Voltage | POE (IEEE 802.3af) |
| Wattage | 11 W |
| Junction box required | No |
| CCTV add-on | BLC, HLC, WDR |
| Tariff number | 85255000 |
| Remarks: IP Dome Camera, Indoor, IP66 Resolution: 2MP/1080p/@ 50/60fps Zoom: 3x (optical), PTZ, Preset IR (15M)/Starlight technology Power: POE/12VDC |
|