Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | PA12 UL94-HB |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Operational areas | Robotics applications |
| Product Color | RAL 9005 |
| NW | 12 |
| External diameter ED | 15,8 mm |
| Ø inside | 12 mm |
| Profile width A | 3,1 mm |
| Width B | 2 mm |
| Bending radius R | 28 mm |
| Wall thickness S | 0,3 mm |
| Model | Standard profile |
| Type | BCIB-S-12-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10111352 |
| Packing unit | 50 m |
| EAN number | 4007686279856 |
| Tariff number | 39173900 |
| ETIM-Classification | EC001175 |