Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | PA12 UL94-HB |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Operational areas | Robotics applications |
| Product Color | RAL 9005 |
| NW | 70 |
| External diameter ED | 79,2 mm |
| Ø inside | 66,5 mm |
| Profile width A | 8,6 mm |
| Width B | 5,1 mm |
| Bending radius R | 102 mm |
| Wall thickness S | 0,8 mm |
| Model | Standard profile |
| Type | BCIB-S-70-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10111359 |
| Packing unit | 30 m |
| EAN number | 4007686279979 |
| Tariff number | 39173900 |
| ETIM-Classification | EC001175 |