Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | PA12 UL94-HB |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Operational areas | Robotics applications |
| Product Color | RAL 9005 |
| NW | 90 |
| External diameter ED | 106 mm |
| Ø inside | 91 mm |
| Profile width A | 8,6 mm |
| Width B | 5 mm |
| Bending radius R | 265 mm |
| Wall thickness S | 0,8 mm |
| Model | Standard profile |
| Type | BCIB-S-90-BK |
| Order no. RAL 9005 | 10111360 |
| Packing unit | 10 m |
| EAN number | 4007686279993 |
| Tariff number | 39173900 |
| ETIM-Classification | EC001175 |