Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide, Polypropylene |
| Material sealing gasket | TPE |
| Protection class | IP68 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 650 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 6 mm |
| Ø cable diameter max | 14 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Total length TL | 32 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | TriShot® ETKV 20 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10112713 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686301588 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |