Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Type | D300-EX/42212-2/IP/PTZ/P |
| WISKA-Order no. | 10112841 |
| Material | Stainless steel |
| Surface | Powder coated |
| Colour | RAL 9016 |
| Material Dome | polycarbonate |
| Operational areas | Explosion protection |
| Zone | 1 |
| Explosion Groups | IIIC, IIC |
| Temp.-class | T6 |
| Marking | II 2 D Ex tb IIIC T85°C Db, II 2 G Ex db IIC T6 Gb |
| Weight | 6,5 kg |
| Protection class | IP66, IP68 (2m, 2h) |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Humidity | 100 % |
| Wash&Wipe | No |
| Resolution | HDTV 1080p (2MP) |
| Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
| Video Standard | Digital |
| Video Streaming | H.264/MJPEG |
| Zoom | Yes |
| Zoom (opt. x digi.) | 64 (opt: 4x digi: 16x) |
| Frames per Second | 30 |
| Lighting Conditions | Low light |
| Min. illumination | 0,005 lx / 0,0005 lx (b/w) |
| Angle of View (horizontal) | 58,2° - 4,8° |
| Angle of View (vertical) | 32.9° - 2.8° |
| Pan/Tilt | Remote operated |
| P/T-Type | included |
| Presets P/T | Yes |
| Rotation horizontal | 360 ° |
| Rotation vertical | 180° |
| Mounting | Upside down, vertical |
| Type of Voltage | POE+ (IEEE 802.at) |
| Wattage | 12 W |
| Junction box required | Yes |
| CCTV add-on | BLC, HLC, WDR |
| Tariff number | 85258100 |
| Remarks: Ex-proof IP camera station, type D300 Zone 1 - IP66/IP68(2m,2h) II 2G Ex db IIC T6 Gb II 2D Ex tb IIIC T85°C Db EPS 18 ATEX 1 125 X IECEx EPS 18.0058X Resolution: 2MP / 1080p / @25/30fps Zoom: 4x (optical) / 16x (digital), PTZ, Preset, endless rotation, low light / starlight technology, Power: POE + 5m connection cable |
|